Postavte si sopku!

Ke Dni Země (22.4.) jsme pro vás připravili druhý kreativní online workshop. Společně v něm vydáváme až do hlubin naší Země, abychom probádali vulkanickou (neboli sopečnou) činnost. 🧭

Postavte si spolu s dětmi jednoduchou soptící sopku, spusťte její erupci a spolu s vědci z Akademie věd ČR se dozvíte jak sopky vlastně fungují. 🌋 Všechen materiál na stavbu navíc najdete doma v šuplíku, v kuchyni a skoro v každé krabici s LEGO® kostkami.

Do slosování nám na podzim 2020 dorazilo přes 200 vašich staveb a vylosovali jsme jednoho šťastlivce, který získal stavebnici LEGO® Ideas Dům na stromě! 🌳 Inspirovat se workshopem můžete ale i nadále.

ZAČNĚTE STAVĚT!

Pro děti
5 - 15 let
#UčeníHrou
LEGO stavebnice

  Zaslali jste nám už přes 200 sopek!

  Začátkem května jsme ukončili slosování o 👉🏿tuhle👈🏿 parádní stavebnici, do kterého nám dorazilo přes 200 skvělých fotek, videí a dobrodružných příběhů. Při losování měla štěstí "Plamenná sopka" a šestiletý Vojta, který už podobný pokus se sodou prý několikrát zkoušel, poprvé se však zabýval sopkami.

  Stavět s námi ale můžete i dál! Nahrajte fotky a příběhy skrze tento 👇🏿 formulář a pochlubte se svými sopkami!

  * Zaslané fotografie a videa, na kterých se vyskytují obličeje, či osoby budou ze soutěže vyřazeny. Do slosování přijímáme pouze sopky stavitelů mladších 15 let, které do slosování přihlásí rodič nebo zákonný zástupce.

  Zaslané projekty

  Když jsme se prosekali k úpatí hory, viděli jsme liánami zarostlé sloupy, které rozhodně netvořila matka příroda. Vylezli jsme po nich nad koruny stromů a našli lanovou kabinu. V dálce pod námi jsme shlíželi na vršek hory, kterou jsme hledali. Měl to být vyhaslý vulkán, ukrývající bájný poklad kmene obývajícího zdejší území před tisíci lety. Na okraji vulkánu do dálky svítil oválný bílý obelisk. Lanovka vypadala celkem funkčně a tak se Fanouš rozhodl, že obelisk prozkoumá zblízka…

  František , 10 let
  Crater Albus

  Do vulkánu jsme dali sodu a kyselinu citrónovou, směs jsme zalili obarvenou vodou. Exploze se zdařila, i když nebyla tak epická, jak jsme čekali 🙂

  Vojta, 9 let
  Bohnický vulkán

  osvědčilo se přidat trochu jaru. Láva krásně dlouho tekla, naštěstí v okolí nebyla žádná vesnice.

  Zdeněk, 4 let
  Popokate..pokotape...kopopat.. nebo tak nějak

  Návštěvníci okukují sopku a netuší co může způsobit jedna malá místní opička.

  Pavlína, 4 a půl let
  Sopka Kajamama v zoo

  Zvolili jsme velkou sopku a trošku se báli, jestli vše vyjde, ale nakonec to dobře dopadlo a fungovalo, jak má.

  Jonatán, 11 let
  Vulkáno

  Nečekaně masivní sopečná erupce vyvolala obrovské nadšení, takže se musela několikrát opakovat.. Ostrov byl naštěstí liduprázdný a tak žádný ostrovan nebyl zraněn. 🙂

  Kubík a Justýnka, 6 a 3 roky let
  Ostrovní sopka Ejn

  Sopka Olívie začne chrlit lávu v okamžiku, kdy průzkumník Ogel se spouští na druhou stranu za sopku.

  Viktorie, 6 let
  Olívie

  V zasněžené krajině se náhle oranžová láva line. Není to však náhoda, to Kubík s Izí si vyhrává. Ocet,soda to je šok, tento zázrak budem zkoušet celý rok 🤭😍

  Izabelka 3 a Kubík 7, 3 a 7 let
  Sopouš

  jelikož syn Lukášek rád staví z kostiček lega dupla a už i normálního, vytvořit sopku pro něj byla brnkačka, nestavil ji podle videa, ale podle svého myšlení, ocet s barvivem a sodou si taky namíchal sám, takže to moc nebublalo, ale efekt to mělo pěkný a já jako maminka pouklízela ten nepořádek s barvivem a mytím kostiček, takže děti si užily zábavu a na mě čekalo to nejhorší. 🙂

  Hana Macháčková, 7 let let
  Lukáškova sopka

  Odvážná badatelka přijíždí na speciální lanovce poháněné dvěma motory prozkoumat nebezpečný kráter ve chvíli erupce.

  Jan, 7 let
  Vulkán Maz Kalamari

  Emet slaňující přes hornatou džungli uniká ze spárů divochů a před chrlící lávou z Prokleté sopky. A jako správnému lego hrdinovi se mu podaří zachránit obyvatele džungle.

  Klaudie, 8 let
  Prokletá

  Výbuch sice nebyl nic moc ale aspoň byla zábava při stavění.

  Ondřej, 9 let
  Cesta do pravěku

  Na Výbušné hoře průzkumníka všichni hledají, hlasitě při tom na něj volají.
  On z posledních sil zvolá jsem nad sopkou, vrtulníkem ho domů vrátit pomohou.
  Rodina je šťastná, že tátu doma mají,
  děti ho obejmou a pusou vítají.

  Vojtěch, 9 let
  Výbušná hora

  Syna moc bavilo stavění sopky na výbuch si musel počkat protože jsem neměla doma jedlou sodu. Ale výsledek ho moc bavil.

  Jakub, 6 let
  Výbuch bude v 5

  Posátka jménem Bird and Cat ve svém speciálním vybavení prozkoumávali okolí chrlící sopky.

  Morné, 5 let
  Ptáček a Kočka

  Při bádání posádka přežila výbuch sopky, ale loď bohužel ztroskotala.

  Sheldon, 9 let
  ztroskotaná loď

  Julinka tvořila sopku se strejdou (18let), který do dnes lego miluje. Nejlepší část byl samozřejmě „výbuch“, který maminka tak vehementně chytala, že zapomněla fotit. Moc děkujeme ta super aktivitu na celé dopoledne ❤️.

  Julinka, 2 a 18let let
  JUMA

  Nebezpečné objevy dobrodruha Mathea, který zkoumá a přitom natáčí ty nejbezpečnější místa světa. Dnešním objevem je největší sopka – Mia, kterou hlídá stádo dinosaurů. Jak to dopadlo se podívejte sami…!

  Mathias, 5 let
  Největší sopka světa - Mia

  V diamantovém dole vybuchla sopka. Stalo se právě o půlnoci když nikdo nepracoval, tak nikdo nebyl zraněn. Stavět sopku byla zábava jen moc nepěnila, ale vyřešil to starší bráška troškou jaru a hned byl super gejzír.

  Jakub, 11 let
  Půlnoční sopka

  Židenice vybuchla sopka Mávala dnes v 10:00.

  Jan, 5 let
  Mávala

  Alex je malá zvědavá opička a pořád něco vyvádí. Tentokrát hodně riskovala a měla štěstí, že ji výbuch nevystřelil až do vesmíru.

  Nicol, 7,5 let
  Vulcano di Alex

  Ze sopky se vyvalila oranžová láva, kterou sopka pohltila zpět. Okolní džungle zachráněna. Hasiče nebylo potřeba.

  Matěj, 7 let let
  Sopušek

  před mnoha a mnoha lety vyrostla uprostřed naší zahrady veliká mega hustá super sopka

  Barbora, 7 let let
  mega hustá super sopka

  Stavba sopky se nám povedla ale bohužel výbuch byl slabší, jen nám to v jícnu bublalo.

  Petr, 12 let
  Sopčík

  Spider-Man měl velký problém projet nad sopkou, asi zapomněl použít svou pavučinu. Když se mu to povedlo, způsobilo to erupci takovou, až to vyhubilo dinosaury 🤨

  Matýsek a Adrianka, 4 a 7 let
  Vyhynutí dinosaurů díky Spidermanovi

  Sopka Krýpr vybouchla, když tam nikdo nebyl, vědci se domnívali, že nikdy nevybuchne ale byl to omyl ONA VYBOUCHLA,…..

  Lukáš, 9 let
  Krýpr

  Sopka byla nalezena na planetce Růžka, kde se vyskytlo obyvatelstvo kačenek, které bylo v ohrožení. Naštěstí se jim podařilo v čas odletět a zachránit se než sopka celá vybuchla,…..

  Jana, 12 let
  Růžka sopka

  Lego a dinosauři, to jsou dvě vášně našeho stavitele, proto bylo jasné, že to je úkol pro nás! Lego supervulkán, jehož erupce možná způsobila zkázu dinosaurů, se na našem dvoře krásně vyjímala a s přípravou výbuchu pomáhala i téměř dvouletá sestřička. Navíc stavitel nezapomněl na pozorovatelnu, aby se případní kolemjdoucí mohli na erupci podívat pěkně shora.

  David , 6 let
  Zkáza dinosaurů

  Tak se nám ten Spiderman nakonec zasekl tak, že mu sopka „umyla“ nohy…

  Jiří, 5 let
  Spidervolcano

  Po dlouhém putování džunglí došli cestovatelé na úpatí neznámé hory. Zde si vybudovali laboratoř na vysokém stromě. Domorodci neznámé hoře říkali Bouřlivá. Brzy i badatelé poznali proč. …

  Vašík, 10 let
  Bouřící hora

  Princeznu odnesl hladový drak, protože zlobila rodiče a odnesl ji na sopku. Sopka se probudila a začala vyouštět lávu a princezna čekala na prince na laně, až ji vysvobodí.

  Klára, 4 a půl let
  Princeznina sopka

  Sopku postavil náš Olík úplně sám, celou z Dupla, i když si jinak hraje spíš s Legem. Když našel vaši výzvu, byl úplně nadšený a nedal pokoj, dokud nebylo po erupci 🙂

  Kateřina , 6 let let
  Sopka se zvířátky a závoďákem

  Slečna Leidok se spustila dolů po lanovce a sopka Ongyng se tak rozzlobila, že jí vyrušila ze spánku, že začala po tisíci letech chrlit lávu.

  Noemi a Sára, 5 a 3 let
  Ongyng

  Sopka u kolejí, chrlí lávu a já zachraňuji cestující, kteří tudy projíždí ve vlaku.

  Honza, 9,5 let
  zachraňte vlak

  Sopka pro holčičky, proto je tak barevná.

  Monika, 6,5 let
  Holčičí sopka

  Jenom postavit samotnou sopku bylo pro nás nadlidským výkonem. Tatínek i Kryštof měli samozřejmě oba jinou vizi 🙂

  Kryštof, 5 let
  sopka Prostě :)

  Parta dobrodruhů se vydala lanovkou prozkoumat kráter staré sopky, když v tom najednou začala ohromná erupce žhavé lávy.

  Matěj, 5 let let
  Dinosaouří sopka

  Neměli jsme potřebné ingredience a už nebylo, kde je koupit. Byl to takový rychlo projekt, jak nahradit chemii a přesto mít vybuchující sopku. S nápadem přišel můj desetiletý syn Jenda a také odvedl většinu práce.

  Jan, 10 let
  Lego sopka bez chemie.

  Vyhaslá sopka v Tygřím údolí začala znovu chrlit lávu díky nezbedné opici, která ji omylem aktivovala svou jízdou na lijáně. Sopka velmi ohrozila život v džungli.

  Honza, 10 let
  Tygří sopka

  Aneb i hrdinky existují. Skvělá zábava na odpoledne. Moc děkujeme za nápad.

  Verunka, 4,5 let
  ledová sopka

  Jelikož jsme organizace pracující s dětmi a mladými lidmi, přihlašujeme se k dodržování Politiky ochrany práv dětí a zvláště zranitelných dospělých. Metodika zpracovaná Nadací OSF je k nahlédnutí zde.